ЮДАИЗЪМ

Юдаизмът е религията на евреите (наричани още юдеи, израилтяни и др.). За да се разбере юдаизмът, трябва да се знае историята на еврейския народ, защото двете са неделими.

Заедно с християнството и исляма, юдаизмът е една от трите най-разпространени религии. Общото между тях е вярата в единствен Бог, създател и господар на Вселената. От трите религии юдаизмът е най-стар.

Евреите вярват, че техен праотец е Авраам. Той е живял преди около 4000 години в Близкия изток. Явил му се Бог (наречен Яхве или Йехова) и сключил с него споразумение. То гласяло, че ако Авраам и неговите наследници вярват в Яхве, Той ще им даде благословената земя Ханаан (днешните Израел и Палестина) и те ще бъдат негови избраници. От потомците на Авраам произлезли дванадесетте племена на Израел.

Евреите приели новата вяра. Минали няколко века. Около ХV в.пр.Хр. в земите на юдеите настанал голям глад, който ги принудил да си изселят. Юдеите потърсили помощ в Египет. Отначало там ги приели добре, но по-късно ги поробили. От робството, продължило повече от 400 години, ги избавил следващият еврейски пророк – Мойсей. Той бил осиновен и отгледан от египетски благородник. Веднъж насън му се явил Бог и му наредил на изведе евреите от Египет и да ги отведе в Обетованата (обещаната от Бога) Ханаанска земя. Това пътуване било наречено „Извеждането”. То се случило вероятно през Х в.пр.Хр. и продължило 40 години. Докато евреите се скитали из пустинята, Бог им изпратил чрез Мойсей закони, по които да живеят. Сред тях са Десетте Божи заповеди:

  1. Аз съм Господ, Бог твой; нямаш други богове освен Мене.
  2. Не си прави кумир и никакво изображение на това, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата, под земята; не им се кланяй и не им служи.
  3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.
  4. Помни съботния ден, за да го светиш. Шест дена работи и върши в тях всичките си работи, а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог.
  5. Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята.
  6. Не убивай.
  7. Не прелюбодействай.
  8. Не кради.
  9. Не лъжесвидетелствай против ближния си.
  10. Не пожелавай дома на ближния си, не пожелавай жената на ближния си, нито нивата му, нито роба му, нито робинята му, ни вола му, ни осела му, нито някакъв негов добитък – нищо, което е на ближния ти.

През следващите няколко века израилтяните станали сравнително могъща нация в Близкия изток, особено по време на първите си царе Саул, Давид и Соломон. Тяхна столица бил град Йерусалим, където цар Соломон издигнал храм на Бога.

След смъртта на Соломон, царството било разделено на две. Северната част на Израел била под управлението на Асирийската империя до VIII в.пр.Хр., а южната (известна като Юдея) била завладяна от Вавилон в началото на VI в.пр.Хр. С това завладяване започнала така наречената „Диаспора” или Изгонване на евреите от страната им. Една след друга чужди държави са управлявали земите на евреите. През I в.пр.Хр. регионът е бил присъединен към Римската империя с названието провинция Палестина. За да спасят живота си, повечето евреи напуснали своята Обетована земя. През следващите векове те се установявали в много страни, но често с тях се отнасяли зле.

Между 1937 и 1945 г. нацистите, които тогава управлявали Германия, избили милиони евреи. След създаването на държавата Израел с решение на Организацията на обединените нации през 1948 г. еврейският народ отново има своя държава.

Свещената книга на юдаизма е наречена Тенак или Еврейска библия. Това е сборник в три части:

  1. Тора (закон, петте книги на Мойсей) – описва ранната еврейска история и съдържа ръководство от Бога как да се живее.
  2. Невиим (книга на пророците) – разказва по-късната история на евреите и съдържа посланията, които Бог им отправял чрез пророците.
  3. Кетубин (писания) – съдържа псалми, т.е. религиозни стихове и песни.

Символи на юдаизма са звездата на Давид (най-могъщия еврейски цар) и менора – свещник със седем разклонения. Храмовете се наричат синагоги, а свещениците – равини. Свещеният град е Йерусалим.

Евреите всяка седмица почитат деня шабат (събота). Той започва малко преди залез слънце в петък и продължава до залез на следващия ден. Най-важният еврейски празник през годината е Пасха – осемдневно празненство, с което се чества извеждането на евреите от Египет.

Важен момент в живота на всяко еврейско дете е денят, в който официално се обявява, че е достигнало зряла възраст. За момчетата това е “бар мицва” – тринадесетият рожден ден, а за момичетата “бат мицва” – дванадесетият рожден ден.

Днес на планетата живеят около 15 600 000 последователи на юдаизма. От тях 4 000 000 са жители на САЩ, 4 000 000 живеят в Израел, 3 милиона – в Русия, а останалите – в Европа, Африка, Азия и Южна Америка.